راهنمای نویسندگان

برای دریافت قالب مشخصات نویسندگان و تعهدنامه مقاله کلیک کنید. 

برای دریافت قالب متن مقاله اولیه کلیک کنید.

برای دریافت قالب متن مقاله نهایی تایید شده برای چاپ کلیک کنید.

فایل تعهدنامه

 

توجه: نویسندگان محترم در صورت تمایل برای کمک به انجام اصلاحات در فایل نهایی آماده انتشار، طبق فرمت نشریه، می توانند

 تلفن همراه : 09304811855

با ویراستار نشریه ( خانم دکتر نگار چایچی) فقط در ساعات اداری تماس برقرار نمایند.

نویسنده محترم لطفا جهت هماهنگی مقالات با محورهای مجله به صفحه اهداف و چشم انداز مراجعه نمایید 

دستورالعمل تدوین مقاله مجلات علمی- پژوهشی دانشگاه پیام نور

   نحوه ارسال مقاله:

 ارسال مقاله منحصراً از طریق سامانه الکترونیکی مجله به آدرس http://grup.journals.pnu.ac.ir   انجام می‌شود.

شرایط پذیرش مقاله: 

1-      مقاله‌های ارسالی باید در زمینه­ ی تخصصی نشریه و دارای جنبه آموزشی یا پژوهشی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد.

2-      مقاله‌های برگرفته از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو و با تاییدیه استاد راهنما و مسئولیت وی منتشر می‌شود.

3-      علاوه بر قرار گرفتن موضوع مقاله در دامنه تخصصی مجله، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور در حال بررسی بوده یا منتشر شده باشد یا هم‌زمان برای سایر نشریه­ ها ارسال نشده باشد. مقالات ارائه شده به صورت خلاصه مقاله درکنگره ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارهای داخلی و خارجی که چاپ و منتشر شده باشد، می‌تواند در قالب مقاله کامل ارائه شوند.

* با توجه به موضوع مقاله؛ در منابع به یک یا دو مورد از مقالات این نشریه (پژوهش های بوم شناسی شهری) استناد گردد.

4-      زبان رسمی نشریه فارسی است (با این حال مقاله‌های به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود).

5-       مقاله‌های ترجمه شده از زبان ­های دیگر قابل پذیرش نخواهد بود.

6-      نشریه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله ­های پذیرش شده آزاد است و از بازگرداندن مقاله‌های دریافتی معذور است.

7-      مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله به لحاظ علمی و حقوقی و مسئولیت آراء و نظرات ارائه شده به عهده نویسنده‌ی مسئول مکاتبات است و چاپ مقاله به معنی تأیید تمام مطالب آن نیست.

8-      مقاله‌های علمی- مروری از نویسندگان مجرب در زمینه­ های تخصصی در صورتی پذیرش می‌شود که به منابع متنابهی استناد شده و نوآوری خاصی داشته باشد.

9-  اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

شکل ظاهری :

مقاله شامل عنوان، معرفی نویسنده یا نویسندگان (درج پست الکترونیکی نویسنده مسئول در زیرنویس صفحه اول الزامی است)، چکیده فارسی و انگلیسی، واژه‌های کلیدی (3 تا 7 واژه)، طبقه­ بندیJEL، مقدمه، روش تحقیق ، یافته‌ها، نتیجه‌گیری، پیوست‌ها و فهرست منابع باشد( مشخصات کامل نویسنده یا نویسندگان در سامانه الکترونیک نشریه باید درج شده باشد).

 1. استفاده از نرم افزار Microsoft Word 2003-2007در اندازه کاغذ A4  (رحلی 7/29 * 21) تدوین ­شود.
 2. فاصله‌های متن مقالات از چهار طرف صفحه عبارتند از : Bottom: 2 cm, Top: 3.5 cm , Left: 2.5 cm Right:2.5 cm. متن مقاله دو ستونی با فاصلة مساوی از لبه‌های راست و چپ کاغذ، عرض هر ستون 5/7سانتیمتر، فاصله دو ستون 1 سانتیمتر ، فاصله سطرها سینگل (تک فاصله).

 نکته:
** برای سهولت تنظیم و ارسال مقاله از نویسندگان محترم فایل تک ستونی  (طبق الگوهای موجود در ابتدای صفحه منوی راهنمای نویسندگان) دریافت می‌شود.

 1. عنوان مقاله فارسی با قلم Bzar ضخیم 13، نام نویسندگان با قلم Bzarضخیم 10 و عنوان مقاله  لاتین با قلم       Times New Roman ضخیم 13، نام نویسندگان با قلم Times New Romanنازک 10 باشد.
 2. تعداد کلمات چکیده حداقل 100 و حد‌اکثر 250 کلمه. عنوان چکیده فارسی با قلم Bzar ضخیم 10 و متن چکیده فارسی با قلم BMitra نازک 10، عنوان چکیده لاتین با قلم Times New Roman ضخیم 9 و متن چکیده لاتین  با قلم Times New Roman نازک 9 باشد.
 3. متن فارسی مقاله با قلم BMitra نازک 12، برای متن‌های لاتین با قلم Times New Roman نازک 11، تیتر های اصلی داخلی مقاله با قلم Bzarضخیم 12، تیترهای فرعی با قلم  BMitraضخیم12 .
 4. واژه ­های”جدول“، ”نمودار“ و ”نقشه“با قلم B Mitra, 11, bold و توضیح جداول، نمودارها، و نقشه­ ها به قلم          B Mitra, 11، نازک باشد. همچنین جدول ها به شکل جدول باز (بدون خط های کناری و میانی) باشند.
 5. در مواردی که مأخذ تصویر یا نقشه ذکر می­شود، در پایین هر مورد سمت چپ، واژه ”مأخذ :“ با قلم    B Mitra10, bold و توضیح آن با قلم B Mitra, 10، نازک باشد.
 6. روش ارجاع داخل متن(APA) باشد، یعنی منابع مورد استفاده در متن به این صورت درج شود:

نام خانوادگی نویسنده، تاریخ انتشار: شماره جلد، شماره صفحه­ (مظفر، 1375: ج 1، 11) یا (مظفر، 1375: 11)

در صورت تکرار بلافاصله همان منبع، کلمه همان با شماره جلد و صفحه آورده شود (همان منبع: ج 1، 32) یا ( همان منبع: 32).

10. فایل نهایی مقاله می ­باید در قالب الگوی فایل نهایی مندرج در منوی راهنمای نویسندگان در سایت نشریه ارسال شود.

. فهرست منابع د- دستورهای نقطه گذاری در نوشتار متن رعایت شوند. به طور مثال گذاشتن فاصله قبل از نقطه (.)، کاما (،) و علامت سوال (؟) لازم نیست، ولی بعد از آنها، درج یک فاصله الزامی است.

12-  کلیه صفحات مقاله از جمله صفحاتی که دارای شکل/ جدول/ تصویر می‌باشند، دارای قطع یکسان و شماره صفحه باشد و حداکثر حجم مقاله‌ها همراه  با جدول‌ها و نمودارها نباید از 20 صفحه ‌(6000 کلمه) بیشتر باشد

13-  مقاله ها منحصراً از طریق پایگاه نشریه دریافت می‌شود و به مقاله­های ارسال شده از طریق نامه یا پست الکترونیک نشریه ترتیب اثر داده نخواهد شد.

14- پس از چاپ مقاله نسخه‌ای از نشریه حاوی مقاله مورد نظر به تعداد نویسندگان، برای نویسنده مسئول مکاتبات ارسال خواهد شد.

15-  مقاله‌های ارسالی بایستی دارای بخش‌های زیر باشد:

 • شناسه مقاله (فایل مشخصات نویسندان مقاله):

    -   همراه هر مقاله فایل حاوی اطلاعات ذیل به هر دو زبان فارسی و انگلیسی ارسال خواهد شد:

-    عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی

-   نام و نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان به ترتیب میزان سهم و مرتبه علمی و محل اشتغال یا تحصیل نویسنده/ نویسندگان (به فارسی و انگلیسی)

-  نشانی کامل نویسنده مسئول مکاتبات به فارسی و انگلیسی (شامل نشانی پستی- شماره تلفن ثابت، همراه، دورنگار و نشانی الکترونیکی) پس از اخذ پذیرش

-  مشخص نمودن نام مؤسسه تأمین کننده مخارج مالی (در صورت وجود)

 • فایل اصلی مقاله:

صفحه اول: 

 -    عنوان کامل مقاله به فارسی: عنوان مقاله که در وسط صفحه اول نوشته می‌شود باید خلاصه و گویا بوده و بیانگر موضوع تحقیق باشد و از 20 کلمه تجاوز نکند. از درج اسامی نگارنده‌(گان) در فایل اصلی مقاله اجتناب شود.

-  چکیده فارسی: شامل شرح مختصر و جامعی از محتوای مقاله با تأکید بر طرح مسأله، هدف‌ها، روش‌ها و نتیجه‌گیری است. چکیده در یک پاراگراف و حداکثر در 250 کلمه تنظیم شود. این بخش از مقاله در عین اختصار باید گویای روش کار و برجسته‌ترین نتایج تحقیق بدون استفاده از کلمات اختصاری تعریف نشده، جدول، شکل و منابع باشد.

- کلید واژگان فارسی: (3 تا 7 واژه) واژه‌های کلیدی به نحوی تعیین گردند که بتوان از آنها جهت تهیه فهرست موضوعی (Index) استفاده نمود.

-  چکیده انگلیسی Abstract و کلید واژگان انگلیسی: (برگردان کامل عنوان، متن و واژگان کلیدی چکیده فارسی با همان ترتیب)

سایر صفحه ­ها:  

- مقدمه: باید با طرح مسئله و مرور پژوهش­های انجام شده، هدف پژوهش راتوجیه کند و به خصوص نوآوری در تحقیق را بطور واضح بیان نماید.

- مواد و روش­ ها (روش شناسی): توضیح روش­های شناسایی و ارزیابی، مواد و وسایل به کار رفته، شیوه اجرای پژوهش و طرح آماری باید کاملاً گویا بوده و در آن مشخصات محل، زمان و نحوه اجرای آزمایش همراه با روش جمع آوری داده ها و پردازش و تحلیل آماری آنها ارائه شوند. حتی المقدور از شرح جزئیات پرهیز و فقط به ارایه اصول با ذکر مأخذ اکتفا شود. روش های ابداعی یا موارد خاصی که برای اولین بار بکار گرفته شده است به­طور کامل شرح داده شوند.

-  اطلاعات و داده­ ها: برای ارائه منطقی و اصولی نتایج کمی و کیفی به دست آمده (در صورت نیاز با استفاده از جدول و نمودار و طبقه بندی نتایج). هر جدول از شماره، عنوان، سرستون‌ها و متن جدول تشکیل می‌شود. هر جدول با یک خط افقی از شماره و عنوان جدول جدا می‌شود. سر ستون جدول هم با یک خط افقی از متن جدول جدا و در زیر متن جدول نیز یک خط افقی ترسیم گردد. در داخل متن جداول از درج خطوط عمودی و افقی خودداری شود. کلیه اعداد جدول(ها) و نمودارها به انگلیسی و از چپ به راست تنظیم شوند. عنوان هر جدول‎ در بالای آن درج شود. برای درج عنوان، پس از کلمه "جدول" و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد. از ارسال جداول و نمودارها به صورت تصویر خودداری گردد.

- نتیجه­ گیری و بحث: برای تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده با توجه به هدف پژوهش و یافته ­های سایر پژوهش­ ها.

- در متن مقاله به شماره­ی عکس‌ها، جدول‌ها و نمودارها (در صورت وجود) با دقت اشاره شود و محل آن ها مشخص گردد.

- نتایج و بحث باید توام و به صورت نوشتار، جدول، شکل و نمودار ارائه گردد. نتایج مقاله با استناد به منابع علمی مستند و مرتبط با موضوع مقاله، مورد بحث و تحلیل قرار گرفته و نتایج جدید علمی و نوآوری در تحقیق به دقت و با دلایل روشن ارائه گردند. نتایج عددی یک موضوع، تنها به یک صورت (شکل یا جدول) ارائه شوند.

- کلیه شکل‎ها، نمودارها و تصاویر با واژه "شکل" نامگذاری شده و عنوان شکل‎ در زیر آن درج شود. برای درج عنوان هر شکل، پس از کلمه شکل و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد. عکس‎ها باید به وضوح و کیفیت بالا تهیه و به صورت جداگانه، ‌با فرمت JPG  یاDPI 300  در انتهای مقاله آورده شوند.

- شماره جدول(ها)، شکل(ها)، تصویر(ها) و نمودار(ها) به ترتیب ارائه نتایج آنها در مقاله تعیین و محل قرار‌گیری شماره آنها پس از ارائه نتایج ذیربط در متن مقاله می‌باشد.

- نتایج و بررسی‌های آماری به یکی از روش‌های علمی منعکس شوند. چنانچه محاسبات آماری در سطوح 5% و 1% منجر به اختلاف معنی‌دار شده باشند به ترتیب با یک و دو ستاره نشان داده شوند و در صورتی که اختلاف معنی‌دار نباشد با علامت ns مشخص شوند.

سپاس گزاری: 

در این بخش که حداکثر در چهار سطر تنظیم می­شود، از اشخاص حقیقی و حقوقی که در راهنمایی یا انجام تحقیق مساعدت نموده‌اند یا در تأمین بودجه، امکانات و لوازم تحقیق نقش مؤثری داشته‌اند، سپاس گزاری گردد.

- معادل فارسی مفاهیم و نام­ های خارجی در پانوشت ذکر شود.

- منابع و مآخذ:

 ارجاع مأخذ در متن مقاله داخل پرانتز به روش APA مشخص شود و در قسمت مراجع مشخصات کامل منبع به ترتیب حروف الفبا آورده شود. فقط منابع استفاده شده در متن، در فهرست منابع مورد استفاده ارائه شوند. ذکر منابع در متن و فهرست به زبان  فارسی و انگلیسی بوده و منابع استفاده شده‌ی فارسی به همان زبان فارسی درج شوند. منابع باید مستند و معتبر بوده و به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نویسنده(گان) با تورفتگی 5/0 سانتی متر برای خطوط دوم و بعد از آن (Hanging) مرتب شوند. ذکر منابع در متن مقاله با ارجاع به نگارنده‌(گان) و سال انتشار منبع صورت گیرد. وقتی از چند اثر مختلف یک نویسنده استفاده می‌شود، شماره‌گذاری این مقاله‌ها به ترتیب سال انتشار آنها (از قدیم به جدید) انجام گیرد. نام مخفف مجلات باید بر اساس نام استاندارد آنها در لیست ISSN که از طریق آدرس اینترنتی زیر قابل دسترسی می‌باشد، در فهرست منابع درج شوند.  

نحوه ارجاع در داخل متن

 • برای منابعی که یک یا چند نویسنده دارد: (نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، سال، صفحه)
 • · برای منابعی که از نوشته­ ی دیگران نقل قول شده است: (نقل از ....، سال، صفحه)
 • · برای منابع اینترنتی (نام خانوادگی نویسنده یا نام فایل html، تاریخ یا تاریخ دسترسی به صورت روز، ماه، سال)

نحوه ارجاع در قسمت منابع در پایان مقاله

 (توجه: در صورت مشخص نبودن نویسنده، تاریخ نشر یا ناشر از عبارت­ های بی­نا بی­تا و بی­جا استفاده شود)

 • کتاب: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.
 • کتابی که به جای مؤلف با عنوان سازمان­ها یا نهادها منتشر شده است: نام سازمان­ یا نهاد. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل نشر: مؤلف. نوبت ویرایش یا چاپ.
 • فصلی از یک کتاب یا مقاله ­ای از یک مجموعه مقاله که به­ وسیله افراد مختلف نوشته شده اما مؤسسه یا افراد معینی آن را گردآوری و به چاپ رساند مان­اند: نام نویسنده/ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان مقاله. در نام گردآورنده ( گردآورنده)، نام مجموعه مقالات، (شماره صفحه­ هایی که فصل کتاب یا مقاله در آن درج شده). محل نشر: ناشر.
 • · کتابی که مؤلف خاصی ندارد: عنوان کتاب. (سال انتشار). محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.
 • · کتاب ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان. (سال ترجمه). عنوان کتاب به فارسی. نام و نام خانوادگی مترجم/ مترجمان. محل نشر: ناشر.
 • · پایان­ نامه: نام خانوادگی، نام نگارنده پایان­ نامه. (سال). عنوانپایان­ نامه. ذکر پایان نامه بودن منبع. دانشگاه.
 • مقاله: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان (سال ) عنوان مقاله، نام نشریه. صاحب امتیاز، سال ، دوره یا شماره، شماره صفحه ­هایی که مقاله در آن درج شده.
 • مقاله­ های چاپ شده در روزنامه­ ها: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال، روز ماه) عنوان مقاله؛ نام روزنامه، شماره صفحه.
 • مقاله ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال ) عنوان مقاله، ( نام و نام خانوادگی مترجم با ذکر عنوان مترجم) نام نشریه­ ای که مقاله ترجمه شده در آن درج شده . صاحب امتیاز، سال ، دوره یا شماره، شماره صفحه­ ها.

منابع قابل دسترس از طریق شبکه جهانی وب یا منابع الکترونیکی

 • کتاب و مجموعه مقالات: نام خانوادگی، نام نویسنده.عنوان کتاب. محل نشر: ناشر، تاریخ انتشار. تاریخ آخرین ویرایش در صورت موجود بودن ؛ ] نوع رسانه مشخص شود [On Line, DVD,…،. ] تاریخ مشاهده [.
 • کتاب و مجموعه مقالات بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.عنوان کتاب. ] CD-ROM [. محل نشر: ناشر، تاریخ انتشار.
 • پایان نامه: نام خانوادگی، نام نویسنده. «عنوان پایان نامه»، مقطع تحصیلی و رشته، نام دانشکده، دانشگاه، سال دفاع.] نوع رسانه [On Line …،. ] تاریخ مشاهده [
 • چکیده مقالات: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». ] ذکر واژه چکیده [. نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن). ]نوع رسانه [On Line, ….. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله کنفرانس یا سمینار: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». عنوان سمینار یا همایش (محل و تاریخ برگزاری روز، ماه، سال). تاریخ انتشار یا آخرین ویرایش: شماره صفحه (در صورت موجود بودن). ] نوع رسانه [. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله ­های قابل دسترس از طریق سایت­ها یا صفحات خانگی: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام سایت یا صفحه خانگی. تاریخ انتشار یا آخرین روزآمد شدن)] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله ­های مجلات الکترونیکی: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه. ] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله ­های مجلات الکترونیکی بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، ] CD-ROM [. دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن).
 • مقاله ­های الکترونیکی مجلات چاپی: .نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن)..] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله­ های الکترونیکی مجلات چاپی بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، ]ذکر واژه CD-ROM [. دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه
 • اطلاعات متعلق به شخصی خاص: نام خانوادگی، نام صاحب صفحه اصلی. ] ذکر واژه صفحه اصلی [Homepage..] نوع رسانه [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • اطلاعات متعلق به سازمان یا نهادی خاص: عنوان سایت. ] ذکر واژه صفحه اصلی [Homepage.. تاریخ انتشار یا آخرین ویرایش (در صورت موجود بودن). ] نوع رسانه[.. ] تاریخ مشاهده [.
 • فایل صوتی: نام خانوادگی، نام صاحب فایل. «نام فایل»  ]  [Sound File.(ذکر فرمت فایل)] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • فایل تصویری: نام خانوادگی، نام صاحب فایل. «نام فایل»] [Image File. (ذکر فرمت فایل)] Online [.. ] تاریخ مشاهده[.
 • فایل ویدئویی: «نام فایل» ] [Video File. (ذکر فرمت فایل) ] Online [. < نشانی دسترسی >. ] تاریخ مشاهده[.
 • پست الکترونیکی: نام خانوادگی، نام فرستنده نامه. < نشانی الکترونیکی فرستنده >. تاریخ ارسال نامه، روز، ماه، سال. «موضوع نامه» نام و نام خانوادگی، گیرنده نامه. < نشانی الکترونیکی گیرنده >. تاریخ ارسال نامه، روز، ماه، سال.

- مقالاتی که بر اساس مندرجات این راهنما تهیه نشده و مطابقت نداشته باشند، بررسی نخواهند شد.

- مسئولیت هر مقاله از نظر علمی، ترتیب اسامی و پیگیری به عهده نویسنده مسئول آن خواهد بود. نویسنده مسئول باید تعهدنامه ارسال مقاله را از سایت دانلود و پس از اخذ امضای تمامی نویسندگان به دبیرخانه مجله ارسال نماید.

- تعداد و ردیف نویسندگان مقاله به همان صورتی که در نسخه اولیه و زمان ارائه به دفتر مجله مشخص شده، مورد قبول است و تقاضای حذف یا تغییر در ترتیب اسامی نویسندگان فقط قبل از داوری نهایی و با درخواست کتبی تمامی نویسندگان و اعلام علت امر قابل بررسی است.

- مقالات توسط هیأت تحریریه و با همکاری هیأت داوران ارزیابی شده و در صورت تصویب، طبق ضوابط مجله در نوبت چاپ قرار خواهند گرفت. هیأت تحریریه و داوران مجله در رد یا قبول، اصلاح مقالات و بررسی هر گونه درخواست نویسنده(گان)، دارای اختیار کامل می‌باشند.

- گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری و ویراستاری و تصویب نهایی هیأت تحریریه توسط سردبیر مجله صادر و به اطلاع نویسنده مسئول خواهد رسید.